Šampiňóny si môžete vypestovať aj doma

Obľubujete huby? Sú zdravé, vhodné do polievok aj omáčok a navyše veľmi chutné. A sú dostupné celkom zadarmo. Stačí, ak sa vyberiete do lesa, prípadne na pastvisko, a zopár si ich nazbierate. Že Vás zbieranie húb príliš nebaví, aj keď ich máte radi? Tak potom máte len dve možnosti. Kúpiť si ich v obchode alebo vypestovať doma! Veľmi jednoducho si doma vypestujete napríklad šampiňóny.

Pestovanie šampiňónov krok za krokom

Pod menej známym názvom Pečiarka záhradná sa neukrýva nič iné, ako nám dobre známy šampiňón! U nás sú šampiňóny veľmi obľúbené a v kulinárstve hojne využívané. No povedzme si pravdu, ak si ich chcete kúpiť, sú aj dosť drahé. Preto si ich môžete skúsiť vypestovať aj doma. Ako na to?

  1. Nákup sady na pestovanie šampiňónov. Takúto sadu dostanete kúpiť v každom dobrom záhradkárstve. Alebo ju zoženiete na webe. Čo sada obsahuje? Substrát, ktorý je pretkaný podhubím a kryciu zeminu.
  2. Príprava sady na pestovanie. V prvom rade potrebujeme substrát prekypriť a zakryť krycou zeminou. Nevadí, ak sa zemina zmieša so substrátom. Povrch pokropíme vodou. Mal by byť vlhký, ale nie mokrý. Takto prichystanú sadu necháme uskladnenú približne päť dní pri teplote cca 25 stupňov Celzia.
  3. Uskladnenie v chlade. Po uplynutí tejto doby sa na povrchu sady na pestovanie šampiňónov začne tvoriť biela pleseň, respektíve biele podhubie. Ak päť dní nestačilo, počkáme dlhšie, až kým sa toto podhubie na povrchu nevytvorí. Keď ho už vidíme, nastal čas na uskladnenie zmesi v chladnejších podmienkach. Ideálna je napríklad pivnica, či chladná komora, kde je teplota od 15 do maximálne 19 stupňov Celzia.
  4. Rast šampiňónov. Pri skladovaní zmesi v chlade ju sledujeme. Je potrebné miestnosť občas prevetrať. Keď sa objavia prvé malé huby, je nutné ich zalievať. A samozrejme počkať, kým podrastú a budú vhodné na zber.
  5. Zber úrody. Šampiňóny zbierame vtedy, keď sa ešte hlávka neotvorí. Vtedy sú totiž mladé šampiňóny najchutnejšie a vhodné na tepelnú úpravu. Stačí ich zo zeminy jednoducho vytiahnuť. Nie je nutné ich odrezávať. Po zbere sa zemina zalieva, aby nevyschla. Pozor! Zber prebieha v niekoľkých vlnách! Takže po prvom zbere zeminu v žiadnom prípade nevyhadzujte. Ešte Vám totiž zarodí.

Vypestovať si šampiňóny v domácich podmienkach je naozaj jednoduché a nenáročné tak na čas, starostlivosť, priestor, ale aj investíciu. Ak teda máte radi šampiňóny, určite si to vyskúšajte!

 

 
Autorské právo: picturepartners / 123RF Reklamní fotografie

Pridaj komentár